EDAC Inc. 629-25W3250-2T5
629-25W3250-2T5
Part No.:
629-25W3250-2T5
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua629-25W3250-2T5.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Packaging:
Tray
Series:
629-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Plug, Male Pins
NumberofPositions:
25 (22 + 3 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole, Right Angle
ShellSizeConnectorLayout:
4 (DC, C) - 25W3
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Mating Side (4-40)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Tin Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 20A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)