EDAC Inc. 630-11W1640-3T1
630-11W1640-3T1
Part No.:
630-11W1640-3T1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua630-11W1640-3T1.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Packaging:
Tray
Series:
630-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Receptacle, Female Sockets
NumberofPositions:
11 (10 + 1 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole, Right Angle
ShellSizeConnectorLayout:
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Tin Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
30.0µin (0.76µm)
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 30A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)