EDAC Inc. 630-17W2240-3N1
630-17W2240-3N1
Part No.:
630-17W2240-3N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua630-17W2240-3N1.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Packaging:
Tray
Series:
630-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Receptacle, Female Sockets
NumberofPositions:
17 (15 + 2 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole, Right Angle
ShellSizeConnectorLayout:
3 (DB, B) - 17W2
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Nickel Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 30A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)