EDAC Inc. 630-25W3240-3TE
630-25W3240-3TE
Part No.:
630-25W3240-3TE
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua630-25W3240-3TE.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Packaging:
Tray
Series:
630-C
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
D-Sub, Combo
ConnectorType:
Receptacle, Female Sockets
NumberofPositions:
25 (22 + 3 Power)
NumberofRows:
2
MountingType:
Through Hole, Right Angle
ShellSizeConnectorLayout:
4 (DC, C) - 25W3
ContactType:
Signal and Power
FlangeFeature:
Mating Side (M3)
Termination:
Solder
PrimaryMaterial:
ShellMaterialFinish:
Steel, Tin Plated
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
Flash
IngressProtection:
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
CurrentRating(Amps):
5A, 30A
BacksetSpacing:
0.370 (9.40mm)