Rubycon 63YXG82MEFC8X16
63YXG82MEFC8X16
Part No.:
63YXG82MEFC8X16
Datasheet:
ShinYua63YXG82MEFC8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
150 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
300 mA @ 100 kHz
Impedance:
450 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)