Rubycon 63YXH120MEFC8X20
63YXH120MEFC8X20
Part No.:
63YXH120MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua63YXH120MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
204 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
408 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)