Rubycon 63YXJ10MTA5X11
63YXJ10MTA5X11
Part No.:
63YXJ10MTA5X11
Datasheet:
ShinYua63YXJ10MTA5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
72.66 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
173 mA @ 100 kHz
Impedance:
880 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)