Rubycon 63YXJ220MT810X20
63YXJ220MT810X20
Part No.:
63YXJ220MT810X20
Datasheet:
ShinYua63YXJ220MT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
504 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2 A @ 100 kHz
Impedance:
78 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)