Rubycon 63ZLH150MEFC8X20
63ZLH150MEFC8X20
Part No.:
63ZLH150MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua63ZLH150MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
430.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)