Rubycon 63ZLH180MEFCRX10X16
63ZLH180MEFCRX10X16
Part No.:
63ZLH180MEFCRX10X16
Datasheet:
ShinYua63ZLH180MEFCRX10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Series:
ZLH
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
499 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
998 mA @ 100 kHz
Impedance:
11 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)