Rubycon 63ZLJ100MTA8X16
63ZLJ100MTA8X16
Part No.:
63ZLJ100MTA8X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua63ZLJ100MTA8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
495 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)