Rubycon 63ZLJ820M16X20
63ZLJ820M16X20
Part No.:
63ZLJ820M16X20
Datasheet:
ShinYua63ZLJ820M16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Series:
ZLJ
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.74 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.9 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)