Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 683MMR250K
683MMR250K
Part No.:
683MMR250K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua683MMR250K.pdf
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MMR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.413 L x 0.197 W (10.50mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)