Würth Elektronik 691368300012B
691368300012B
Part No.:
691368300012B
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua691368300012B.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM
Packaging:
Bulk
Series:
WR-TBL Series 368B
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
12
PositionsPerLevel:
12
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.150 (3.81mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
8 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
16-28 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
0.08-1.3mm²
Color:
Green, Orange
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C