KYOCERA AVX 6TQ153ZCFSD
6TQ153ZCFSD
Part No.:
6TQ153ZCFSD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
6TQ153ZCFSD.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 500V X5V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage-Rated:
500V
TemperatureCoefficient:
X5V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 Dia (9.00mm)
Height-Seated(Max):
0.118 (3.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)