Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P47452MD3
715P47452MD3
Part No.:
715P47452MD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua715P47452MD3.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 200VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
Orange Drop® 715P
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
155V
VoltageRating-DC:
200V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.598 Dia x 1.650 L (15.20mm x 41.90mm)
Height-Seated(Max):
0.913 (23.20mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.094 (28.80mm)