CTS Resistor Products 73L1R36J
73L1R36J
Part No.:
73L1R36J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYua73L1R36J.pdf
Description:
RES 0.36 OHM 5% 1/10W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73Lx
ProductStatus:
Active
Resistance:
360 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)