CTS Resistor Products 73L2R33G
73L2R33G
Part No.:
73L2R33G
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYua73L2R33G.pdf
Description:
RES 0.33 OHM 2% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73Lx
ProductStatus:
Active
Resistance:
330 mOhms
Tolerance:
±2%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)