CTS Resistor Products 73M5R027F
73M5R027F
Part No.:
73M5R027F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYua73M5R027F.pdf
Description:
RES 0.027 OHM 1% 5W 4527
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73M5
ProductStatus:
Active
Resistance:
27 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
Composition:
Metal Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.449 L x 0.272 W (11.40mm x 6.90mm)
Height-Seated(Max):
0.071 (1.80mm)