CTS Resistor Products 73WL6R110F
73WL6R110F
Part No.:
73WL6R110F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet:
ShinYua73WL6R110F.pdf
Description:
RES 0.11 OHM 1% 1W 2010 WIDE
  • Related Categories
Package/Case:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73WLx
ProductStatus:
Active
Resistance:
110 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.098 L x 0.197 W (2.50mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.71mm)