Rubycon 80USC10000MEFC35X50
80USC10000MEFC35X50
Part No.:
80USC10000MEFC35X50
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua80USC10000MEFC35X50.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.03 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.0845 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)