Rubycon 80ZLJ120M10X16
80ZLJ120M10X16
Part No.:
80ZLJ120M10X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua80ZLJ120M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL TH
Packaging:
Bulk
Series:
ZLJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)