Rubycon 80ZLJ180MT810X25
80ZLJ180MT810X25
Part No.:
80ZLJ180MT810X25
Datasheet:
ShinYua80ZLJ180MT810X25.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
Series:
ZLJ
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
810 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)