C&K 8121J84CLE92
8121J84CLE92
Part No.:
8121J84CLE92
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
8121J84CLE92.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT
Packaging:
Bulk
Series:
8020
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
1A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
120 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Square, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Gray
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
PC Pin
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm