Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 825MMR100K
825MMR100K
Part No.:
825MMR100K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua825MMR100K.pdf
Description:
CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MMR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.827 (21.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)