TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 82A0112-20-0
82A0112-20-0
Part No.:
82A0112-20-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua82A0112-20-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BLACK
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759, FlexLine
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
20 AWG
ConductorStrand:
154/42
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.053 (1.35mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C