TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 82A0113-10-9-F874
82A0113-10-9-F874
Part No.:
82A0113-10-9-F874
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua82A0113-10-9-F874.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 500'
Packaging:
Spool
Series:
MIL-W-22759, FlexLine
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
10 AWG
ConductorStrand:
665/38
ConductorMaterial:
Copper, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.157 (3.99mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
500.0' (152.4m)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C