Rubycon 8AX75MEFC5X7
8AX75MEFC5X7
Part No.:
8AX75MEFC5X7
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua8AX75MEFC5X7.pdf
Description:
CAP ALUM 75UF 20% 8V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
AX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
75 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
8 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)