3M 929550-01-36-EU
929550-01-36-EU
Part No.:
929550-01-36-EU
Manufacturer:
3M
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYua929550-01-36-EU.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Series:
929
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Breakaway
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
36
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.295 (7.49mm)
ContactLength-Post:
0.130 (3.30mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.110 (2.79mm)