3M 929647-09-36-I
929647-09-36-I
Part No.:
929647-09-36-I
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYua929647-09-36-I.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
ConnectorType:
Header, Breakaway
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
36
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.235 (5.97mm)
ContactLength-Post:
0.145 (3.68mm)
OverallContactLength:
0.480 (12.19mm)
InsulationHeight:
0.100 (2.54mm)