3M 929870-01-12-RA
929870-01-12-RA
Part No.:
929870-01-12-RA
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua929870-01-12-RA.pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Forked
NumberofPositions:
12
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
MountingType:
Through Hole
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
10.0µin (0.25µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.150 (3.81mm)
ContactLength-Post:
0.125 (3.18mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C