3M 929870-01-24-RB
929870-01-24-RB
Part No.:
929870-01-24-RB
Manufacturer:
3M
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua929870-01-24-RB.pdf
Description:
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Series:
929
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Forked
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
24
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
30.0µin (0.76µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.150 (3.81mm)
ContactLength-Post:
0.125 (3.18mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C