Cornell Dubilier Electronics (CDE) 930C4P18K-F
930C4P18K-F
Part No.:
930C4P18K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua930C4P18K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
930C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 Dia x 1.000 L (9.00mm x 25.40mm)