Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C10P68K-F
940C10P68K-F
Part No.:
940C10P68K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua940C10P68K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
940C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.102 Dia x 1.339 L (28.00mm x 34.00mm)