Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C20P33K-F
940C20P33K-F
Part No.:
940C20P33K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua940C20P33K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 2KVDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
940C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.063 Dia x 1.811 L (27.00mm x 46.00mm)