Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C8P22K-F
940C8P22K-F
Part No.:
940C8P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua940C8P22K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 850VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
940C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
450V
VoltageRating-DC:
850V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.610 Dia x 1.339 L (15.50mm x 34.00mm)