Cornell Dubilier Electronics (CDE) 947C471K102CDMS
947C471K102CDMS
Part No.:
947C471K102CDMS
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYua947C471K102CDMS.pdf
Description:
CAP FILM 470UF 10% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
947C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
230V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.3 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Chassis, Stud Mount
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.772 (172.00mm)
Termination:
Threaded, Male
LeadSpacing:
1.772 (45.00mm)