TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 99M1121-16-0/9-0
99M1121-16-0/9-0
Part No.:
99M1121-16-0/9-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua99M1121-16-0/9-0.pdf
Description:
CABLE 2 COND 3281'
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/0.0117
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.150 (3.81mm)
ShieldType:
Length:
3281' (1000.0m)
JacketColor:
Black, White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
120°C