Yageo AA0402JR-071K5L
AA0402JR-071K5L
Part No.:
AA0402JR-071K5L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAA0402JR-071K5L.pdf
Description:
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
AA
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.015 (0.37mm)