Yageo AC0201FR-07180RL
AC0201FR-07180RL
Part No.:
AC0201FR-07180RL
Datasheet:
ShinYuaAC0201FR-07180RL.pdf
Description:
RES SMD 180 OHM 1% 1/20W 0201
Resistance:
180 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
0.010 (0.26mm)