Yageo AC0402FR-076R8L
AC0402FR-076R8L
Part No.:
AC0402FR-076R8L
Datasheet:
ShinYuaAC0402FR-076R8L.pdf
Description:
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.015 (0.37mm)