Yageo AC0402JR-076K2L
AC0402JR-076K2L
Part No.:
AC0402JR-076K2L
Datasheet:
ShinYuaAC0402JR-076K2L.pdf
Description:
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402
Resistance:
6.2 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.015 (0.37mm)