Yageo AC0603FR-07620KL
AC0603FR-07620KL
Part No.:
AC0603FR-07620KL
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAC0603FR-07620KL.pdf
Description:
RES SMD 620K OHM 1% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
AC
ProductStatus:
Active
Resistance:
620 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)