Yageo AC0805KKX7R9BB563
AC0805KKX7R9BB563
Part No.:
AC0805KKX7R9BB563
Manufacturer:
Yageo
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAC0805KKX7R9BB563.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
AC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)