Yageo AC1206FR-073K6L
AC1206FR-073K6L
Part No.:
AC1206FR-073K6L
Datasheet:
ShinYuaAC1206FR-073K6L.pdf
Description:
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
3.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)