Allegro MicroSystems ACS712ELCTR-20A-T
ACS712ELCTR-20A-T
Part No.:
ACS712ELCTR-20A-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaACS712ELCTR-20A-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
Current-Sensing:
20A
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
100mV/A
Frequency:
DC ~ 80kHz
Linearity:
±1.5%
Accuracy:
±1.5%
Voltage-Supply:
5V
ResponseTime:
5µs
Current-Supply(Max):
13mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C