Allegro MicroSystems ACS723LLCTR-20AU-T
ACS723LLCTR-20AU-T
Part No.:
ACS723LLCTR-20AU-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Transducers
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaACS723LLCTR-20AU-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Hall Effect, Open Loop
Current-Sensing:
20A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
200mv/A
Frequency:
DC ~ 80kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±3%
Voltage-Supply:
5V
ResponseTime:
5µs
Current-Supply(Max):
14mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C