Allegro MicroSystems ACS723LLCTR-40AB-T
ACS723LLCTR-40AB-T
Part No.:
ACS723LLCTR-40AB-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaACS723LLCTR-40AB-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
SensorType:
Hall Effect, Open Loop
Current-Sensing:
40A
Sensitivity:
50mV/A
Frequency:
DC ~ 80kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±3%
Voltage-Supply:
5V
ResponseTime:
5µs
Current-Supply(Max):
14mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C