Allegro MicroSystems ACS725LLCTR-20AB-T
ACS725LLCTR-20AB-T
Part No.:
ACS725LLCTR-20AB-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaACS725LLCTR-20AB-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A 8SOIC
Series:
Automotive, AEC-Q100
SensorType:
Hall Effect, Differential
Current-Sensing:
20A
Sensitivity:
66mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1.5%
Accuracy:
±0.8%
Voltage-Supply:
3V ~ 3.6V
ResponseTime:
4µs
Current-Supply(Max):
14mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C