Allied Components International AEE16-2531
AEE16-2531
Part No.:
AEE16-2531
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaAEE16-2531.pdf
Description:
4.5uH 12% High Freq Transformer
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Applications:
Flyback Converters
IntendedChipset:
ChipsetManufacturer:
Voltage-Primary:
12V
Voltage-Auxiliary:
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Inductance@Frequency:
4.5µH
Frequency:
300kHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.716 L x 0.630 W (18.19mm x 16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.708 (17.98mm)
Footprint: